top of page

רב לחתונה

איך בוחרים רב לחתונה? כמה הוא עולה ובאילו אופנים שונים ניתן לערוך את טקס החופה? על שאלות אלו ועוד נענה כעת.

סוגי רבנים ועורכי טקסי חופה

רב רגיל - רב מטעם הרבנות הראשית לישראל אשר מוסמך לערוך טקסי חופה כדת וכדין (בדקו אם הרב שלכם מופיע ברשימת הרבנים המורשים של הרבנות הראשית).

רב רפורמי - רב או רבה רפורמים יערכו טקס חופה שונה במעט מטקס חופה דתי כהלכה. לטקס זה ייחודיות רבה, וזאת מכמה סיבות: האחת, בניגוד למקובל בהלכה, ניתנת האפשרות לשני בני הזוג לקדש זה את זה. השנייה היא האפשרות להרכיב טקס נישואין ייחודי המורכב משילוב בין הברכות המסורתיות לברכות חדשות שתאמרנה על ידי חברים או בני משפחה, להציע נוסח כתובה אחר ולהוסיף אמירות אישיות במעמד החופה. הטקס הרפורמי אינו מתעלם מיסודות הטקס האורתודוכסי, אלא משלב אותן בתוכו. אלמנטים של חתונה יהודית כמו שבירת כוס, החלפת טבעות, שבע ברכות וחופה נשמרים, ואליהם מתווספים אלמנטים אישיים נוספים ושינויים כלליים במבנה הטקס.

רב מטעם רבנות צהר - צהר הינה עמותה של רבנים אורתודוקסיים, מהזרם הציוני, המונה למעלה מ-1,000 רבנים, אשר שמה לה למטרה לגשר על הפערים בין דתיים לחילוניים בישראל. העמותה הוקמה לאחר רצח יצחק רבין, ראש ממשלת ישראל, בשנת 1995, במגמה להיות שותפים בעיצוב דמותה היהודית של מדינת ישראל, מתוך הידברות וחיפוש אחר מרכיבי זהות משותפים מעבר לשסעים החוצים את החברה. פעולותיה של צֹהר נעשות מתוך ניסיון לגיבוש דמותו של הרב במדינת ישראל של היום והפיכתו לדמות אהודה ומקובלת על כל הציבורים המרכיבים את החברה בישראל. בעמותת צֹהר פעילים בהתנדבות מאות רבנים ואנשי חינוך הרואים שליחות בפעילותם למען כלל הציבור במדינת ישראל. פעילות העמותה מבוססת על ממלכתיות ונאמנות למדינה תוך שמירה ומחויבות להלכה.

עורך טקס אזרחי - לזוגות שאינם רוצים כל קשר לדת היהודית בטקס חתונתם עומדת האפשרות לערוך טקס חילוני. ישנם כמה גופים העורכים טקסים מסוג זה. מהות הטקס היא החיבור בין בני הזוג, אך הדרך לערוך אותו תלויה בהם. הם אלה שקובעים את תוכן הדברים שייאמרו: הקראת קטעי שירה או פרוזה, טקסטים שנכתבו על ידי בני הזוג, עריכת כתובה חילונית וכדומה. כמו כן הם קובעים את  האופן שבו ייערך הטקס: איך יראה המקום, מה יעשה הקהל, מה יעשה המנחה ועוד. טקסי נישואין חילוניים נערכים גם על ידי אנשים מפורסמים הרואים בכך שליחות. בין המפורסמים ששמם עלה כמנחי טקסים מסוג זה: גילה אלמגור, שולמית אלוני, אברי גלעד, יאיר לפיד, אברום בורג, אורנה בנאי ורבים אחרים.

כמה זה עולה לנו?

 • אגרת פתיחת תיק ברבנות - 709 ₪.

 • אגרת פתיחת תיק ברבנות לזכאים להנחה - 425 ₪. יש לצרף מסמך המעיד על הזכאות (חייל בסדיר, שרות לאומי, נזקק, תלמיד ישיבה או סטודנט מתחת לגיל 30, עולה חדש בשנתיים הראשונות לעלייתו, נכה, עיוור).

 • רב מטעם הרבנות - בין 500 ל-1,000 ₪ בממוצע.

 • רב מטעם צהר - 180 ₪ תשלום קבוע עבור קבלת אחד או יותר משירותי צהר + החזר נסיעות עבור הרב (לרוב מומר לסכום של כמה מאות שקלים לפי הסכמת הצדדים).

 • רב רפורמי/אורתודוכסי - בין 1,000 ל-2,000 ₪ בממוצע.

 • רב מזמר - בין 1,500 ל-3,000 ₪ בממוצע.

 • רב מקובל - מתחיל באלפים בודדים ויכול להגיע גם לעשרות אלפים.

 • סלב עורך טקס - מתחיל באלפים בודדים ויכול להגיע גם לעשרות אלפים.

 • תעודת רווקות - 150 ₪. הוצאת תעודת רווקות נדרשת עבור מי מבני הזוג שאינו מתגורר במקום הרישום לנישואין.

 • אישור הסכם קדם נישואין - 271 ₪ (163 ₪ לזכאים להנחה ע"פ הקריטריונים הנ"ל).
 • הוצאת תעודת נישואין של ההורים - 65 ₪. במידה ולא מוצאים את תעודת הנישואין ו/או הכתובה של ההורים, ניתן לפנות ללשכת הנישואין בה הם פתחו בזמנו את התיק ולהנפיק תעודת נישואין חדשה.
 • בירור בבית דין רבני אזורי - 247 ₪ עבור פתיחת תיק בירור.

לפניכם נבחרת הרבנים שאנחנו אוהבים וממליצים עליהם בחום. הם נחמדים, קלילים ומעבירים את טקס החופה בצורה יפה, ברורה ומלאת חן. הכירו אותם :)

bottom of page